Genel Bilgi

VESTEL Savunma Sanayi A.Ş., ZORLU Grubunun amiral gemisi olan VESTEL Şirketler Grubunun,savunma sanayi sektörüne hizmet veren kuruluşudur.

 

Sektöründe Türkiye ve uluslararası pazarların güçlü oyuncularından biri olan Vestel, teknoloji ve tasarım geliştirme yetkinliğiyle dünyanın en büyük üreticileri arasında yer almaktadır.VESTEL Savunma, bu öncü yetkinliğin alt yapısıyla,2003 yılında kurulmuştur.

 

2005 yılında Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın başlattığı Mini İHA Projesi ile İnsansız Hava Aracı Sistemleri’ne yatırım yaparak tamamen özgün İHA geliştirilmesine ve bu şekilde Havacılık alanına girilmesine karar verilmiştir.VESTEL Savunma, 2005 yılından bu güne yaptığı çalışmalar sayesinde İnsansız Hava Araçları konusunda derin bilgi birikimine ve tecrübeye sahiptir.Her seviyede İnsansız Hava Aracı Sistemini istenen görevler için tasarlayabilme, üretebilme ve test edebilme yeteneklerine sahiptir.Halihazırda, Mini, Midi ve Taktik seviyedeki İnsansız Hava Araçlarını 13.000 m2 lik üretim sahasında geliştirip,üretmektedir.

 

Sistem Entegrasyonu Faaliyetleri kapsamında,VESTEL Savunma Türkiye’nin G-Sınıfı Savaş Yönetim Sistemi (G-GSYS) GENESİS projesinde, donanım öğelerinin tasarımını ve üretimini yapmak üzere görevlendirilmiştir.Bu görevin üstesinden başarıyla gelmiştir. Askeri standartlarda çok fonksiyonlu konsol tasarımı ve üretimi konusunda uzmanlaşmış olup, edinmiş olduğu tecrübe ve üst seviye mühendislik yapısı ile mümkün olduğunca COTS cihazların kullanımı ile yüksek güvenilirliğe sahip, bakımı kolay yapılabilen ve düşük işletim maliyeti gerektiren konsol çözümleri sağlamaktadır.

 

Dünyada seri üretimi daha başlamamış olan Hidrojen ve Yakıt Pili (KOYP) Teknolojisi alanında 2004 yılından beri yetkin ARGE personeli alt yapısıyla çalışılmakta ve ayrıca Üniversiteler ile işbirliği halinde AR-GE yapılmaktadır.Birçok Milli ve Uluslararası ARGE destek projeleri çerçevesinde, VESTEL Savunma, kendi laboratuvarında AR-GE faaliyetlerine devam etmektedir.